NIU N1s elektromos "Smart" robogó teszt (Villanyautósok.hu)
NIU N1s elektromos robogó teszt
Amikor elektromobilitásról beszélünk, akkor a Villanyautósok Közösségében a legtöbb tagnak az elektromos autó jut az eszébe. Pedig az e-mobilitás ennél sokkal többről szól, sokkal tágabb fogalom, hiszen a előbb utóbb szinte minden ma még fosszilis üzemanyaggal hajtott jármű átállítható lesz elektromos hajtásra. A kisebb járművek esetén ráadásul már nem is áll rosszul a technológia, hiszen elektromos kerékpárok és elektromos robogók már szép számmal kaphatók akár idehaza is. Akik eljöttek június elején a Villanyautósok és az Óbudai Auchan közös családi napjára, azok a NIU termékkínálatát személyesen ki is próbálhatták.
Nekem múlt héten ennél szerencsére kicsit több tesztelési lehetőségem is volt, hiszen egy bő hétre megkaptam használatra a termékpaletta jelenleg csúcsán álló NIU N1s modellt.
Úgy gondolom, hogy a NIU márkanév nem csak számomra, de más számára sem mond sokat. A céget még 2014 szeptemberében a Huawei egykori alelnöke, Li Yinan gründolta 70 emberrel az oldalán és 50 millió dollárral a zsebében, hogy megalkossa azokat az elektromos robogókat, amelyek segítenek megszabadítani bennünket a nagyvárosi dugóktól. A kínai termékfejlesztés tempójára jellemző, hogy az első modell megjelenésére egy évet sem kellett várni, de két évvel később már két típussal voltak jelen az ázsiai és már az európai piacokon is. Kínában már 600 NIU üzletben lehet megvásárolni a robogóikat, amelyekből több, mint fél milliót adtak el világszerte.
De nem csak a 18650-es Panasonic cellák miatt hívják a NIU-t a robogógyártók Teslájának. Az akkumulátor töltöttséget mutató skála feletti két kis ikon pontosan azt jelenti, amire következtetni engednek. A NIU N1sugyanis saját GPS-szel és SIM kártyával is rendelkezik, így folyamatosan online van, illetve folyamatosan jelenti a helyzetét. Ez egyrészt jó a megtett utak rögzítésére is, így nem csak az egyes utazások nézhetők meg, de statisztika is készíthető a motor használatáról. De ennél fontosabb, hogy ha a robogónak netán lába kelne, akkor ameddig akkumulátor van benne (ha használni akarják, akkor kell bele), addig látható lesz a motor pillanatnyi helyzete is. Az akku egyébként nem tehető át másik motorba, ha ellopják, akkor külön is letiltható. Amint beteszik egy motorba, akkor a netkapcsolaton keresztül azonnal tiltásra kerül.
A NIU E-Scooter nevű applikáció használatba vétele döbbenetesen egyszerűen és simán ment. A nagy autógyártók bátran beiratkozhatnak a NIU fejlesztőihez továbbképzésre. Letöltöttem az applikációt, elindítottam, regisztráltam, lefotóztam a kézikönyvben lévő vonalkódot és már össze is voltam kötve a robogóval. Az egész mindenestül nem volt 30 mp. Nagyon látszik, hogy az alapító a mobiltelefon iparból jött, illetve hogy a kínai piacon óriási jelentősége van a jó telefonos applikációknak. Maga az alkalmazás is letisztult, jól áttekinthető és jól kezelhető. Egyedüli hibája, hogy a naplózott utaknál a km-t nem írja ki. Ez valami bug lehet, feltételezem, hogy a következő verzióban javítják. Leolvasható róla a töltöttség százalékban, a még megtehető (becsült) hatótáv, látható a pozíció, az aktuális időjárás, a megtett útvonalak és a motor használati statisztikák napi, heti és havi bontásban. Az alkalmazás több robogó kezelésére is képes, és azonnal jelez, ha a parkoló motort valaki babrálni kezdi.
A távoli elérésen keresztül ezeken felül nem csak ellenőrizhetők, de frissíthetők is a motor egyes részegségeinek a szoftverei. Ez megint egy olyan funkció, ami már alapértelmezettnek kellene lennie minden mai autóban, mégis talán a Tesla az egyetlen, amely aktívan használj ezt a funkciót. Pedig ez nem csak a felhasználónak kényelmes, de felesleges, ismétlődő rutinfeladatoktól is megkíméli a szervizeket. Arról nem is beszélve, hogy így sokkal gyorsabban jutnak el a frissítések a felhasználókhoz.
Az online kapcsolatnak persze ára van. Az első év díját a motor ára tartalmazza, de ezt követően a díj a felhasználót terheli. A gyártó kommunikációja szerint 3 évre a díj kevesebb, mint 50 euro lesz, és az újabb motorokhoz már az első 3 évet fogják fizetni.
Értékelés
Nem fogok autóból robogóra átülni, már csak azért sem, mert rendszeresen kell 2-3 gyereket is szállítmányozzak, és az agglomerációs ingázáshoz sem ez a legmegfelelőbb eszköz. De aki városban lakik és olcsón fenntartható elektromos közlekedési eszközt keres megfizethető áron, annak érdemes elgondolkodnia egy NIU N1s-en. Aki pedig eleve robogót keres, az felejtse el a benzineseket. Semmi értelme olyat venni, amikor elérhető áron, 1 millió forint alatt ilyeneket lehet kapni, mint ez is. A benzines robogó már csak azért is kerülendő, mert méretükhöz képest rengeteg káros anyagot bocsátanak ki a levegőbe, ami nem csak büdös, de az alkotóelemek egy része erősen rákkeltő is. A NIU N1s egy kiváló városi robogó a villanyhajtás minden előnyével, és bőven-bőven megéri a 949 ezer forintos vételárat.
A teljes cikket itt olvashatjátok el:
Cimkék:NIU, NIU N1s, teszt, elektromos-robogó, e-mobilitás, okos-robogó